Mgliste wiosenne mokradłA
To nagranie powstało wczesną wiosną na rozległych mokradłach pod Wrocławiem.
Na słuchawkach można usłyszeć na początku nagrania odzywającego się bąka. To bardzo niskie częstotliwości. Brzmi jakby ktoś dmuchał w butelkę.
Wszystko się zazieleniało i wiosna buchała pełną parą.
Żurawie budziły się powoli wśród gwaru innych mniejszych ptaków ukrytych w lesie olsowym. Mgła stopniowo ustępuje, jest bardzo wcześnie rano, z drzew zaczynają skapywać krople po kąpieli w porannej mgle.
Słychać stopniowo jak żurawie zaczynają kolejno odlatywać i ożywiają się z każdą chwilą.
Młode Boberki z rodziną
To żeremie pod Wrocławiem obserwuję od kilku lat. Wszystko zaczęło się od nory przy niskich stanach wody w lesie. Potem bobry musiały je lekko podnieść przy mokrych latach i powstało norożeremie a aktualnie jest to już wielka konstrukcja.
Właśnie tam dzieją się niesamowite rzeczy, które na wiosnę mogłem usłyszeć z daleka obserwując bobry. Tej wiosny urodziły się dwa małe boberki.
Mikrofony rozmieściłem za dnia, gdy wszyscy domownicy spali, kładąc je na samym żeremiu na trzy dni.
Jednego poranka doszło do takiej fantastycznej sceny. Słuchać całą aktywną rodzinę. Starsze bobry zgryzające w ukryciu żeremia zniesione wcześniej części ściętych drzew oraz młode oseski, które wtedy piły jeszcze mleko matki.
Na słuchawkach można usłyszeć jak przebiegają z lewej na prawą stronę w komorze żeremia. Słychać też bardzo charakterystyczny dźwięk bobra, gdy zębami czyści sierść łapiąc sobie łapami fald skóry.
Śnieg na bagnach
Zima na granicy zalanych zamarzniętych łąk, gdzie nocują żurawie, a lasem.
Pada śnieg, uderza delikatnie w mikrofony.
Nad głową odzywają się kruki. To ich terytorium. W trzcinach przechodzi łania, słuchać kaczki, delikatne odgłosy strzyżyków, sikor...
Żurawie budzą się i odzywają w oddali.
Łabędzie krzykliwe zajmują rewiry
Łabędzie krzykliwe, chociaż jeszcze mało gniazduje ich w Polsce (ok. 200 osobników - dane dynamiczne), dobrze czują się pod Wrocławiem.
Potrzebują zazwyczaj cichych, dobrze ukrytych miejsc. Bardzo pomagają im w tym bobry, tworząc niewielkie lub większe rozlewiska, gdzie łabędzie mają odpowiednią głębokość do żerowania ale i też zakamarki do rozrodu.
Na jednym z takich miejsc, miałem szczęście nagrać dźwięk i przy okazji osobno film w momencie nadlatywania pary powracającej na swoje dawne rewiry po zimowanie prawdopodobnie nad pobliską Odrą.
Łabędzie nadlatują znad rzeki, podchodzą do lądowania i po chwili zaczynają odzywać się głosem godowym.
rykowisko w olsach
To nagranie to efekt trzech dni nagrań pod koniec rykowiska w roku 2024.
Jeleń podszedł bardzo blisko ukrytych mikrofonów i można usłyszeć nie tylko ryk ale i jego sapanie.
W tle słychać inne jelenie odzywające się w całym lesie.
Sójka, zapewne zbierająca gdzieś w okolicy żołędzie, odzywa się głosem ostrzegawczym.