lOGO BOBER
młody bóbr z mamą


Pierwszy film jaki publikuję, pokazuje coś co udało mi się zaobserwować z bardzo bliska dwukrotnie i zarejestrować na krótkim filmie. 


To jeden z dwóch malutkich bobrów, który przyszedł na świat niecałe dwa miesiące wcześniej. Mama początkowo wypływała samotnie, karmiła młode mlekiem z norze a z czasem zaczęła młodym znosić stały pokarm do nory.


Ten moment pokazuje czas, kiedy młode odważyło się popłynąć za matką, która akurat wyszła z lasu z odgryzionym kawałkiem topoli i ogryza go dokładnie w miejscu, gdzie ma pożywną część z łykiem.


Kolejny moment to iskanie matki przez młode a następnie młodego przez matkę.


Druga część filmu pokazuje te same dwa osobniki niemal w tym samym miejscu ale dokładnie po roku czasu w podobnej sytuacji.


Film został wykonany pod Wrocławiem.

  

Nadjeście wiosny na bobrowisku


Łabędzie Krzykliwe nagrane w Marcu 2023 na bobrowisku pod Wrocławiem.

Jest to gatunek skryty, gniazdujący rzadko w Polsce (poniżej 200 par lęgowych).


Obserwuję go głownie właśnie na bobrowiskach w sezonie lęgowym.

Głębokość wody stworzona przez bobry jest idealna dla łabędzi krzykliwych i występuje tam sporo naturalnych ukryć dla młodych i dorosłych.


Do nagrania audio użyto zewnętrznych mikrofonów stereo. Aby poprawnie usłyszeć nagrane dźwięki warto założyć słuchawki. W zakładce "DŹWIĘKI" znajduje się dłuższe nagranie audio razem z momentem przylotu i lądowania.

  

bobry dają miejsce do życia


Ten film (3:45 min.) jest efektem dwóch lat nagrań terenowych i publikuję go pierwszy raz.

Pokazuje on jedynie namiastkę różnorodnych płazów, gadów, ssaków, owadów i ptaków, które czerpią profity z działalności bobrów.

Są to ujęcia, które powstały podczas długich godzin oczekiwań na same bobry. Na filmie widać częściowo bobrowiska pokryte rzęsą wodną, jak i te bardziej rozległe z mniejszą ilością roślinności wodnej.


Wszędzie bobry dostosowały teren do swoich potrzeb, wpływając jednocześnie pozytywnie na inne gatunki, głownie przez gromadzenie wody ale i poprzez kształtowanie brzegów, tworząc kanały, ślizgi bobrowe, kopczyki zapachowe, ogryzając i tnąc na mniejsze kawałki gałęzie i drzewa, formując tamy, żeremia, filtrując i trzymając wodę w ciągłym ruchu, dostarczając odpowiednich bakterii, trzymając wodę bardzo głęboko w gruncie ... Benefitów bobrzych działań jest bardzo wiele i będę się starał to pokazywać.


Film został wykonany pod Wrocławiem.

  

style nurkowania bobrów


Jeden z całkowicie fascynujących mnie aspektów bobrzego życia, jest ich sposób nurkowania, wchodzenia pod wodę, pokonywania całkowicie ciemnych miejsc pod powierzchnią i wynurzania się często w zupełnie innych miejscach.


Bobry mają całe mapy swoich bobrowisk w głowie i wiedzą gdzie leżą zatopione drzewa i przeszkody ale dodatkowy czynnik to utrata energii. Ten czynnik zdaje się grać dużą rolę w tym jak pokonują odległości na bobrowiskach miej lub bardziej porośniętych. Do tego dochodzą czynniki zagrożenia, które też z pewnością muszą wpływać na decyzję jak pokonać najlepiej dany odcinek. Większość nagrań powstała już krótko po zachodzie słońca.


Na początku widzimy bobry wczesną wiosną na niezarośniętym akwenie. Wracają do nor, gdzie czekają młode. Na dalszych nagraniach widoczna jest rodzina zamieszkująca inne bobrowisko. Bardzo zarośnięte rzęsą wodną. Sposób poruszania się tu jest dość inny. Również ciężej zaobserwować jest tu drogę podwodną bobra a fala wywołana przez bobry wygasza się szybciej.

  

Scroll to Top